Blog

Üniversiteye Başlamak: Öğrencilere Tavsiyeler

Başlangıçlar her zaman heyecanlıdır, üniversiteye başlamak hayatınızın önemli dönüm noktaları arasındadır.  Liseden sonra üniversite, kendinize farklı kazanımlar katacağınız ve türlü deneyimler yaşayacağınız bir yer olacak. Bu dönemin keyfini çıkartabilmeniz ve iyi değerlendirebilmeniz için size birkaç öneri hazırladık. İşte üniversiteye yeni başlayacak olan sizlere tavsiyelerimiz:

  • Derslerinize gidin, notlar çıkartın ve kendinizi keşfedin: Üniversite kimi zaman dersler, vizeler, finaller ile boğuştuğunuz kimi zaman kampüste veya dışarıda arkadaşlarınızla keyiflice zaman geçirdiğiniz bir dönem olacaktır. Vize/final dönemleriniz için not tutmanın önemi oldukça değerlidir. Final dönemlerinizde son dakika not aramamak için kendi notunuzu tutmanız sizi oldukça rahatlatacaktır.

 

  • Kalacağınız yeri dikkatli seçin: Üniversitenin ilk yılında şehri tanımak ve belki ileride doğru ev arkadaşlarını seçmek için yurtta kalmanızı tavsiye ederiz. Yurt seçiminde ise sizi anlayan, konforlu, teknolojik yurtlar üniversite hayatınızı kolaylaştıracaktır.

 

  • Şehri tanıyın: Ailenizden ilk kez ayrı kalacaksanız gideceğiniz şehri, üniversiteyi araştırın. İmkânınız varsa önceden gidip kampüsünüzü keşfedin. Fakültenin yerini öğrenmek, kafelerin, sosyal tesislerin yerlerini bilmek üniversiteye adaptasyonunuzu hızlandıracaktır.

 

  • Bütçenizi iyi planlayın: Harçlığınızı haftalara veya aya göre harcamak, ay sonu zor duruma düşmenizi önemli derecede önleyecektir.

 

  • Kendinizi geliştirin: Üniversite sizin sosyalleşmeniz için büyük bir şanstır. Üniversitenin bütün olanaklarını kullanmaya çalışın. Öğrenci kulüplerine üye olup kendinize yeni hobiler edinin, deneyimler katın. Unutmayın, üniversite sadece derslerden ibaret değildir.

 

  • Spor yapın: Okulun imkânı olsun olmasın, üniversite yaşamınız boyunca sporun herhangi bir dalı ile ilgilenmeden mezun olmayın. Spor hem size disiplin katar hem de üniversitede sosyalleşmenize büyük katkıda bulunur. Düzeni şimdiden oturtursanız ilerde çok daha rahat edersiniz.

 

  • Sosyal sorumluluk projelerine katılın: Sosyal sorumluluk projeleri genellikle gençlerin içinde bulunduğu sosyal ve kültürel çevreden uzak alanları kapsar. Üniversite hayatınızda sosyal sorumluluk projelerine katılmanız sizin hayattaki ‘farklılıkları’ tanımanıza yardımcı olur, perspektifinizi genişletir. Eğer çevre ve doğayla ilgiliyseniz size ‘copunesahipcik.org’ vakfını önerebiliriz.

 

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için: Livinsoft Blog