Blog

Üniversite Öğrencileri İçin Bütçe İpuçları

Bu yazımızda üniversite öğrencileri için bütçelerini kolaylıkla yönetebilecekleri bazı ipuçları paylaştık.

Artık üniversitelisiniz ve kendi ayaklarınız üzerinde duracağınız, kendi sorumluluklarınızın peşinde koşacağınız bir döneme hoş geldiniz. Üniversite yaşamında ‘hayatta kalmak’ için olan paranızı ihtiyaç duymadığınız şeylere  harcamak şaşırtıcı derecede kolay olabilir. Ay sonları sizin için makarna, sandviç döngüsüne dönüşebilir. İşte üniversite öğrencileri için birkaç ipucu:

1- İhtiyaçlarınızı Hesaplayın

Bir ay boyunca sadece “yaşamak” için gerekli olan ihtiyaçlarınızı bir listede toplayın. Her ay size verilecek para miktarını ve yemek, öğrenim ücretleri, ders kitapları, ulaşım gibi masraflarınıza ne kadar harcama yapmanız gerektiğini hesaplayın. Daha planlı olmanız için ihtiyaçlarınızı haftalık olarak ayırabilirsiniz. Böylece her adımınızı dikkatli şekilde takip edebilirsiniz.

2- Banka/Kredi Kartı Yerine Nakit Para Kullanın

Nakit para kullanmak sizi gereksiz harcamalar yapmaktan geri koyar. Çünkü paranızın kontrolünü somut halde takip edebilirsiniz. Unutmayın: Bazı bankalar kredi limitinizi aşmaya başladığınızda sizi bilgilendirmez, dikkatli olmalısınız.

3- Acil Durumlar İçin Kenarda Paranız Olsun

Unutmayın artık tek başınızasınız. Acil durumlarda sizi kurtaracak bir paranızın olması altın değerindedir.

4- Telefonunuza Harcamalarınızı Takip Etmek İçin Uygulama İndirin

Harcamalarına genel bir bakış atmakta zorlanan öğrencilere gerçekten yardımcı olabilir. Böylece bilgileriniz her an telefonunuzda sizle olabilir.

5- Öğrencilere Özel İndirimleri Takip Edin

Öğrenci olmanın avantajlarından biri de birçok yerde öğrenci indirimlerinden faydalanabilmektir. İndirimlerin ne zaman nerede karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Her zaman yanınızda öğrenci kartınızı bulundurmalısınız.

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için: Livinsoft Blog