Blog

8 Maddede Öğrenciler Bir Yurttan Ne Bekler?

Sizler için öğrencilerin bir yurttan neler beklediğini 8 maddede listeledik.

1) Yurt Konumu

Yurdunuzun konumu, öğrencilere büyük kolaylık sağlar. Yurt bölgesi yaşınılabilir bir alan olması öğrencilerin yaşam kalitesini arttırırken yurdunuzla ilgili memnuniyet seviyesi de doğru orantıda artar.

2) Yurdunuzda kalan öğrenciler ve yurt çalışanlarınız

Öğrencilerin huzurlu ve güvenli hissetmeleri yurt seçiminde önemli rol alır. Öğrenci her ne kadar evinde hissederse yurdunuzu sahiplenerek yurdunuzda kalma süresini uzatır ve eve çıkma veya yurt değiştirme eğiliminden uzaklaşır. Bununla beraber yurt çalışanlarızın güleryüzü, güzel enerjileri ve aile hissiyatı önemlidir.

3) Yenilikler

Bütçeniz az yada çok olabilir; fakat yurdunuzda hiç yeni bir inovasyon/ yenilik yapmayı denediniz mi? Yapılan araştırmalara göre, z kuşağının ilgisini çekmek istiyorsanız onlara gerçek hikayelerle gitmeli ve yeni çözümler sunmalısınız. Öğrencilere sunduğunuz bu yeni çözüm, aynı zamanda yurdunuzun marka bilinirliği için de katkıda bulunabilir. Örneğin, teknolojiyi hızlıca tüketen Z kuşağına yönelik akıllı çözümleriniz mevcut mu? Öğrenciler, online olarak yurt işlemlerini gerçekleştirebiliyor mu?

(Z kuşağının beklentilerini derlediğimiz diğer yazımız için tıklayın…)

4) Tuvaletler

Her yurdun farklı tarzda tuvaleti bulunabilir ve bu durumda yurdunuzun diğer yurtlardan farklılaşmasında da tuvaletiniz belirleyici nokta olabilir. Yurdunuzdaki tuvaletin temiz olması, ihtiyaçları karşılayabilmesi ve mimari açıdan kullanışlılık anlamında tatmin etmesi önemli.

5) Çevre

Yurt çevresindeki esnaf, halkın yurdunuzla ilgili sıkıntı yaşamaması yurt itibarını direkt olarak etkiler. Örneğin, kayıt döneminde öğrenci ailesi ile yurdunuzu ziyarete geldiğinde çevredeki kişilerin eleştiri / yorumlarından etkilenerek yurt seçimi sırasında hızlı karar alabilir.

6) Yurt olanakları

Yurda ilk girildiğindeki hissiyat ve enerji, öğrenci ve aileleri yurt seçim sırasında etkiler. Yurt lobisinde uygulayacağınız ufak bir dokunuş yurdunuza yeni öğrenciler çekmenizi sağlayabilir. Örneğin, yaratıcı renkler, trend / rahat mobilyalar, akıllı çözümler (priz, ,

sarj, internet olanakları gibi), öğrenciye özel kişiselleştirilmiş bir yurt özelliği dikkat çekebilir.

7) Alan

Öğrencilerine sunduğunuz alan onlar için yeterli mi? Rahat çalışma alanı sunabiliyor musunuz? Gerektiğinde onlara nefes alabilecekleri ortak alan sunabiliyor musunuz? Eşyaları için yeterli yeriniz mevcut mu?

8) Oda arkadaşı sayısı ve fiyat performansı

Oda arkadaşı sayısı ile fiyat performansı uyumlu mu? 2 ve daha fazla misafir öğrenci ağırlayacağınız odalarınızda onlar için yeterli huzurlu alanı sağlayabiliyor musunuz? Çoklu misafirli odalarda, zamanla öğrenciler arasında birçok problem olabilir. Öğrencilerin aralarındaki iletişimlerini iyi tutmaları için nasıl bir tutum izlediğiniz önemli.

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için: Livinsoft Blog